Telefon
WhatsApp

Amerikan Koyu

Önceleri “Kelleci Koyu” olarak bilinirken, Amerikalı dalışçıların dalış yaparken sürekli bu noktayı kullanmasıyla daha sonra adına Amerikan Koyu denilen bu koy, ilk su altı kazısının gerçekleştiği yerdir. Adrasan ve Olympos arasında kalan koylardan bir tanesi olan Amerikan Koyu, su altı yaşamı için de eşsiz güzellikler sunuyor.

Amerikan Koyu

Adrasan ve Olympos arasında irili ufaklı birçok koy bulunmakta. Bu koylara olan ulaşım hem araç hem deniz yoluyla sağlanırken, kimi zaman ise yalnızca deniz ulaşımı kullanılabiliyor. Amerikan Koyu da yalnızca deniz yoluyla ulaşımın sağlandığı koylardan bir tanesidir. Deniz yolu ile ulaşım sağlamak isterseniz Adrasan tekne turu ilk tercihiniz olabilir. İlk su altı arkeolojisinin başladığı yer olarak bilinen koy bu nedenle tarihi bir öneme de sahip.

Etrafında bulunan oldukça dik yamaçlar nedeniyle araç ulaşımına kapalı olan koya tekne turu ile gidebilmek mümkün. Tekne turu ile gidildiği taktirde kendinizi koya bırakmak isterseniz dalış ekipmanlarınızı yanınızda bulundurmalısınız. Zira Olympos ve Adrasan arasında kalan bölgede su altı yaşamı oldukça zengin. Birçok su altı türüne ev sahipliği yapan bölgede dalış faaliyetleri oldukça popüler durumda.

Amerikalı dalışçıların Gelidonya Batığı’nı bulmak amacıyla dünyanın ilk su altı arkeolojisini gerçekleştirdiği noktadan yaklaşık olarak bir saat uzaklıkta bulunan koy, tatlı su kaynaklarını da bulundurmasıyla o yıllarda adeta bir üs olarak kullanılmış. Bu nedenle de adı Kelleci Koyu iken sonraları Amerikan Koyu olarak anılmış. Dağcılıkla uğraşıyor ya da bir trekking ustasıysanız etrafındaki dik yamaçlardan yeryüzünün en muhteşem manzaralarından birine tanık olabilirsiniz.

Adrasan Amerikan Koyu

Bölgedeki koylardan yalnızca bir tanesi olan Amerikan Koyu, temiz suyu ve sıcak plajıyla da dikkat çekiyor. Öyle ki plaj kumunun sıcaklığı gerçekten diğerlerine göre fark edilir cinsten. Bölgede kamp yapmayı düşünüyorsanız tam teçhizat olmanızda fayda var. Çünkü bölgede ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir market ya da restoran bulunmuyor. Ulaşımın yalnızca tekneyle olduğu da düşünülürse dönüşte de tekrar tekne kullanacağınızı unutmayın. Bu nedenle yerinizi önceden ayırmalısınız. Amerikan koyundan sonra Akseki koyu ve çevre koyları ziyaret etmeyi unutmayın!

 

Amerikan Koyu nerededir?

Amerikan Koyu, Adrasan ile Olympos bölgesi arasında yer alır. Bölgede bulunan diğer koylardan bir tanesidir. Adrasan'a yaklaşık 10 deniz mili uzaklıktadır. Ulaşım için Adrasan'da bulunan tekne turlarını kullanmak gerekebilir.

Amerikan Koyu'na nasıl gidilir?

Bölgedeki eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Amerikan Koyu'na ulaşım yalnızca deniz yolu ile gerçekleştirilebilmektedir. Etrafında bulunan dik kayalıklar ve yamaçlar araç ulaşımını engellemektedir. Adrasan tekne turu ile bölgeye kolaylıkla ulaşılabilir.

Amerikan Koyu adını nerden almıştır?

Geçmiş yıllarda Kelleci Koyu olarak bilinen Amerikan Koyu, Amerikalı dalgıçların bölgede ilk su altı arkeolojisini gerçekleştirirken sürekli olarak Kelleci Koyu'nu kullanmaları sebebi ile Amerikan Koyu olarak dile getirilmeye başlanmıştır. Gelidonya Batağı'nı bulmayı amaçlayan dalgıçlar, kazı yapılan alana yakın olması ve tatlı su kaynaklarını barındırması sebebi ile bu koyu üs olarak kullanmayı tercih etmişlerdir.