Telefon
WhatsApp

Ceneviz Koyu

Nasıl diğer koylardan bu kadar farklı olabilir? Sorusunun aklınıza geleceği koy; Ceneviz Koyu

Ceneviz Koyu, ulaşımın yalnızca deniz yolu yapılabildiği, doğanın kalbinde, el değmemiş bir güzellikte Adrasan yakınlarında yer almaktadır. Turkuaz ile mavi arası, renginin güzelliğinin tanımlanmakta dahi zorlanıldığı bu koy berrak suyuyla görür görmez kalbinizi fethedecek. Civarda yerleşimin olmadığı koydaki misafirlerin yalnızca nesli tükenmeye yakın olan Akdeniz Foku’nun olduğu ve Caretta Carettalar ile yüzme imkânı veren Ceneviz Koyu’na ulaşımın yalnızca deniz yoluyla yapılabilmesi sizi burayı görmekten alıkoymamalı.

Bölgede kamp yapmanız için engel oluşturan yasal bir uyarı bulunmamakta yalnızca yanınıza gereken erzağı aldığınızdan emin olmalısınız civarda ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğiniz herhangi bir işletme olmadığı gibi sadece yalnızca bir iki kulübeye denk gelebilirsiniz. Koyda geçireceğiniz gecede sizi bekleyen denizin sesi ve karanlığı aydınlatan tek detayın yıldızların olduğu bir gece olacaktır. Herkesin hayatında muhakkak bir kez bu tecrübeyi yaşaması gerektiğini düşünecek ve yoğun ve stresli iş hayatına dönerken zorlanacaksınız.

Ceneviz Koyu

Neyse ki koy yalnızca sizi ruhen güzelleştirmeyecek, koyda bulunan siyah çamur vücudunuzu toksinlerden arındırıp, kan dolaşımını hızlandıracak ve selülit görünümü ve çatlak gibi izlerin onarımında yardımcı olacaktır. Bölgeye ulaşımın yalnızca deniz yolu olması sebebi ile kamp yapma fikrini es geçmek isteyebilirsiniz. Ancak Adrasan tekne turu ile bölgeye gittiğinizde kalmayı arzu ederseniz döneceğiniz gün için tekrar bir tekne turu ayarlayabilmeniz mümkün. Kirlilikten uzak, sessiz ve sakin bu koy tam da kafanızı dinleyebileceğiniz bir yer. Ceneviz Koyu’na ilk gelişiniz ise tekrar gelmek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca koydaki su altı dünyasını muhakkak görmelisiniz. Genel olarak Adrasan’ın zengin su altı yaşamını burada da görebilmeniz mümkün. Berrak denizin altında görebileceğiniz canlı çeşitliliği aklınız başınızdan alacak cinsten. Bu sebeple dalış yapmayı düşünüyorsanız yanınızda mutlaka gerekli ekipmanları bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Ceneviz Koyu Plajı

Giderken aklınızın kalacağı bu koy 1. derece sit alanı olarak korunmakta. Tatil anlayışınız huzur ve doğayla iç içe olmaksa size aradığınızı fazlasıyla verecek Ceneviz koyu, size kendinizi modern zamanın Akdeniz korsanı gibi hissettirebilir. Geçmiş zamanlarda Akdeniz korsanlarının sığınağını yapmış bu koya deniz açığından bakıldığında nesneleri seçemez fakat koydan bakıldığında ise denizi oldukça net ve belirgin gördüğünüzü fark edebilirsiniz zaten koyun Porto Ceneviz Koyu olarak anılması da, Cenevizlilere ait kale kalıntılarını barındırması da size tarihin izlerini de göstermiş olacak. Ceneviz koyundan sonra Amerikan koyu ve civarını ziyaret etmeyi unutmayın!

Ceneviz Koyu nerededir?

Ceneviz Koyu, Adrasan ile Olympos arasında kalan koylardan bir tanesidir. Birinci derece doğal sit alanı olarak korunmaktadır. Porto Ceneviz Koyu olarak da adlandırılan bu koyun ev sahipleri, Akdeniz Foku ve Caretta Carettalar'dır.

Ceneviz Koyu'nda kamp yapılır mı?

Ceneviz Koyu kamp yapmak için oldukça uygundur. Tatlı su kaynağının bulunması kampçılar için ayrıca bir avantaj sağlamaktadır. Bölgeyi daha iyi tanımak için dilerseniz bölgenin yerel sakinlerinden de yardım alabilirsiniz.

Ceneviz Koyu'na nasıl gidilir?

Ceneviz Koyu'na ulaşım yalnızca deniz yolu ile mümkündür. Adrasan tekne turları ile bölgeye rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Bölgeye deniz ulaşımından başka alternatif bir ulaşım aracı bulunmamaktadır.

Ceneviz Koyu'nun denizi temiz mi?

Ceneviz Koyu'nda deniz oldukça temizdir. Öyle ki gerekli ekipmanlara sahipseniz dalış sırasında su altı dünyasının sakinlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Ceneviz Koyu denizi dalış yapmak ve yüzmek için oldukça elverişlidir.