Telefon
WhatsApp

Liman Koyu

Liman Koyu, Adrasan’da yer alan koylardan biridir. Doğal liman özelliklerini taşıyan bu koy, Adrasan’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Adrasan Balıkçı Koyu olarak da bilinen Liman Koyu, zengin su altı dünyası ile yalnızca balıkçıların değil turistlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Temiz denizi ve doğasıyla kesinlikle görülmeyi hak eden bu güzel koy, kampçılar için de giderek popüler bir yer oluyor. Liman Koyu, yalnızca denizin altındaki güzellikleri ile değil yer yer kumsal ve taşlık alanlarla da mükemmel bir manzara deneyimi sunuyor. Eğer siz de tatilinizi bir otelde geçirmek yerine doğa ile iç içe olan bir yerde yapmak istiyorsanız, Liman Koyu tam da aradığınız adres. Merkeze olan yakınlığı ile her türlü ihtiyacınıza karşılık verebilecek bir konumda olan bu koy, çadır tutkunlarının gözdesi durumunda.

Liman Koyu

Tatil için bir tekne turu planınız varsa Liman Koyu’nu mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Liman koyundan sonra Suluada tekne turu fiyatlarını öğrenerek farklı bir tur seçebilirsiniz. Gelirken yanınızda dalış takımlarınızı ve oltanızı getirmenizde fayda var. Zira su altı dünyası aklınızı başınızdan alacak cinsten. Balık tutmaktan hoşlanmayan bireyler için bile rahatlıkla balık tutulabilen bu koyun kenarlarında kayalıklar bulunuyor. Bu nedenle dalmak ya da yüzmek isterseniz kenarlarda olmak yerine orta tarafları tercih etmelisiniz. Etrafta birçok balıkçı teknesi bulunmakla beraber bu teknelerin yoğunluğu hafta içi daha az oluyor. Bu nedenle bu koya hafta sonu gelme planınız olsa bile kalabalık sizi çok fazla rahatsız etmeyecek cinsten.

Şehir stresi ve gürültü kirliliğinden uzak, hem yeşil hem de maviyi bir arada görmek isteyenlerdenseniz Liman Koyu sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Bölgeye ulaşım kara yolundan sağlanabildiği gibi Adrasan’da yer alan tekne turları ile de buraya gidebilmek mümkün. Burada bir ya da birkaç günlük kamp kurmak bile tekrar gelmenize sebep olacak. Ayrıca su altı dünyasını mutlaka keşfedin. Tabi bunun için dalış takımlarınızı yanınıza almalısınız. Aksi takdirde Akdeniz’in tuzlu suyu gözlerinizi biraz yorabilir. Genel olarak bölge hakkında olumsuz yorumda bulunabileceğimiz tek nokta bu. Fakat bilindiği üzere Akdeniz’in tüm kıyıları zaten tuzdan nasibini almış durumda. Bu sorunun üstesinden gelebilecek çok küçük bir ekipmana ihtiyacınız olabilir, o da dalış gözlüğü.

Liman Koyu’na ulaşım ise pek çok şekilde mümkün. Adrasan’a gittikten sonra, Adrasan Koyu’ndan dilerseniz yürüyebilirsiniz. En fazla 15 ila 20 dakikanızı alacaktır. Fakat kamp yapmayı planlıyorsanız yükünüzü de hesaba katmalısınız. Bir diğer alternatif ise Adrasan tekne turu. Bu tekne turu ile yalnızca Liman Koyu’nu değil etraftaki diğer el değmemiş güzellikleri keşfedebilirsiniz. Dilerseniz buraya bir tekne turu ile gelebilir, birkaç gün kalabilir, dönüşünüzü için tekrar bir tekne turu ayarlayabilirsiniz. Tatil rotanızda mutlaka bulunması gereken bu koya araba ile gidebilmek mümkün. Adrasan Koyu’ndan itibaren yaklaşık 5 dakikalık bir sürüş yapmanız gerekiyor. Tercih tamamen size kalmış. Fakat deniz altındaki dünyayı keşfetmek ve bölgedeki diğer güzellikleri de görmeden gitmek istemiyorsanız, tekne turu sizin için en iyi araç olacaktır. 

Liman Koyu nerededir?

Adrasan Balıkçı Koyu olarak da bilinen Liman Koyu, Adrasan'a yürüme mesafesinde yer almaktadır. Adrasan ve Olympos arasında kalan birçok koydan biri olan bu koy, Adrasan sahilinin sonunda kalıyor.


Liman Koyu'na nasıl ulaşım sağlanır?

Liman koyuna ulaşım birden fazla yolla sağlanabiliyor. Yürüyerek gitmeyi tercih edecekseniz 15-20 dakikalık bir mesafeyi göze almanız gerekiyor. Eğer üzerinizde yük varsa bu süre uzun olabilir. Bir diğer yol ise araç ile gitmek. Adrasan'dan araba ile bu koya en fazla 5 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Bu iki yolu da tercih etmezseniz, Adrasan tekne turu ile de bölgeye ulaşabilmek mümkün.


Liman Koyu'nda kamp yapılır mı?

Liman Koyu, kamp tutkunlarının tercih ettiği bölgeler arasında yer alıyor. Bu koy, kamp yapmak için elverişli doğası ve yerleşim alanına olan yakınlığı sebebi ile pek çok gezgin tarafından tercih ediliyor.


Liman Koyu dalış için uygun mu?

Liman Koyu berrak denizi ile dalış için bulunmaz yerlerden bir tanesi. Zengin su altı dünyası tertemiz denizi ile birleşince geriye sadece bu harika anı deneyimlemek kalıyor. Gerek dalış gerekse yüzmek için oldukça elverişli olan bu koy pek çok ziyaretçinin ilgisini çekmeyi başarıyor.