Telefon
WhatsApp

Sazak Koyu

Aradığınız tek şey huzursa rota belli: Sazak Koyu!

Her yanı iki dik kayalıklarla kaplı, doğanın kalbinde yer alan bu koy sakinliği ile cezbediyor. Bölgeye vardığınızda sizi geniş plajı, ormanı ve turkuaz suyuyla karşılayan koyda adeta bir tropikal adadaymış gibi hissedebilirsiniz. Adanın yerlileri yabani domuz, deniz canlıları ve kaplumbağalar. Eğer kamp yapmayacaksanız bu sizi hiç ürkütmemeli. Bölgeye ulaşım çoğunlukla tur tekneleri ile sağlandığı için bu koyun bakir kalması şaşırtıcı değil.

Sazak Koyu

Araçla ulaşımın görece daha zor olduğu bu Sazak Koyu’nda dilerseniz kamp yapabilirsiniz, tabi dikkat edeceğiniz tek detay çadır dışında gıda maddeleri bırakmayıp hayvanları çadır alanına çekmemek olacaktır. Zira Sazak Koyu kamp için tercihlerde ilk sıralarda yer alıyor. Çeşitli sosyal medya platformlarında yapılacaklar listesine çoktan adını yazdıran bu koy gitgide popülerleşmeye başlamakta. Çevre ve Orman Bakanlığı ise burayı şimdiden koruma almış ve 1. Derece sit alanı ilan etmiş durumda. Bölgede yaşayan halk ise bu alana bir otel yapılacağı dedikodularını gelen her ziyaretçi ile paylaşıyor, bu doğa harikası yer 5 yıldızlı otele çevrilmeden muhakkak gidip görülmeli.

Gizli Cennet Sazak Koyu

Eğer tam bir doğaseverseniz Sazak Koyu’nda geçirdiğiniz her an size iyi ki dedirtecektir, şehrin stresinden tamamen uzak olan bu yerde telefon dahi çekmiyor. Bölgeye tur düzenleyen tekne kaptanlarının Balayı koyu dediği bu koyda Elektrik ve su imkanı da mevcut değil hazırlıklarınızı bu faktörleri göz önünde bulundurarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Antalya’da hele ki Adrasan’a kadar geldiyseniz bu koy muhakkak ziyaret rotanızda bulunmalıdır. En ucuz Adrasan tekne turu fiyatları için bir telefon kadar uzağınızdayız!

Şehir stresini bir nebze de olsa giderebilecek olan Sazak Koyu’na hazırlıksız gitmemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle su altı dünyasını merak edenler için dalış takımlarını ve dalış gözlüğünü getirmelerinde fayda var. Koya gidişin araçla da mümkün olduğunu bilseniz de etraftaki diğer koylara uğramalısınız. Bir tekne turuna katılarak etraftaki diğer koyları ve doğa harikalarını keşfetmeye kesinlikle değer. Ayrıca yolun belirli bir kısmının iki aracın yan yana geçemeyeceği şekilde tehlikeli olduğunu da belirtelim. Olympos ile Adrasan arasında bulunan bu koyun oldukça ıssız olduğunu unutmayın. Bu ıssızlık aynı zamanda el değmemiş deniz anlamına geliyor. Sazak koyunda kamp yapmayı planlıyorsanız ya da bir tekne turuyla geldiyseniz muhakkak bu temiz suda yüzmelisiniz. Sazak koyundan sonra Liman koyu ve diğer koyları ziyaret etmeyi unutmayın!

Sazak Koyu nerededir?

Adrasan ile Olympos bölgesi arasında yer alan Sazak Koyu, Beydağı Sahil Milli Parkı'nın batısında yer almaktadır. Hemen yanında Yalancı Koy bulunmaktadır. Koyun iki tarafıda dik yamaçlara sahiptir. Adrasan ile kara bağlantısı bulunmaktadır.


Sazak Koyu'na nasıl gidilir?

Sazak Koyu'na hem araç hem de deniz yolu ile gidebilmek mümkündür. Araçla gitmek yolların oldukça dar olması sebebi ile (hemen hemen tek araç geçebilecek kadar) tercih edilmemektedir. Bu sebeple Adrasan'da bulunan tekne turları ile bölgeye rahatça ulaşım sağlanabilir. Ayrıca trekking için her ne kadar Adrasan'a uzak sayılabilecek bir rota olsa uygun olduğu söylenebilir.


Sazak Koyu'nda kamp yapılır mı?

Sazak Koyu, kamp yapmak için yeteri kadar düz alana sahiptir. Ancak kamp yapmak isteyenlerin malzemelerini tam tamına yanlarında bulundurmalarında fayda var. Çünkü bölgede herhangi bir ihtiyacı karşılayabilmek için market ya da restoran bulunmamaktadır. Bölgede sezon boyunca birçok kampseverin bulunduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.


Sazak Koyu dalış için uygun mu?

Sazak Koyu, bölgedeki diğer koylarda olduğu gibi zengin bir su altı dünyasına sahiptir. Dalış ekipmanlarıyla bu dünyaya bir yolculuk yapmak eşsiz bir deneyim olacaktır. Hem bir dalış deneyimi yapmak hem de kamp kurmak isterseniz Sazak Koyu tam da aradığınız yer.