Telefon
WhatsApp

Adrasan Rehberi

Adrasan Rehberi

Antalya’ya 93.1 km, Kumluca’ya 29.1 km, havalimanına 107 km uzaklıkta olan Antalya’nın en popüler tatil koylarından biri olan Adrasan’ı tanımaya hazır mısınız? Adrasan rehberi adlı yazımızda Adrsan’ın tarihi, gezilebilecek yerleri ve doğal güzelliklerinden bahsedeceğiz.

Adrasan son yıllarda keşfedilmeye başlanmış, Akdeniz’in en popüler ve en gizli tatil beldelerinden birisidir. Adrasan’ın 4000 yıllık bir tarihçesi bulunuyor. Luvi kökenli ve ana tanrıça anlamına gelen Adrasan, çam ağaçları ve portakal ağaçlarıyla çevrelenmiştir. 1950’li yıllarda Adrasan’ın adı Çavuşköy olarak değiştirilse de günümüzde hala Adrasan olarak biliniyor.  Huzur dolu ve sakin bir tatil istiyorsanız, doğal güzelliğiyle ve masmavi berrak koylarıyla Adrasan’ı tercih edebilirsiniz. Ovanın en güzel özelliği sabah uyandığınızda cıvıl cıvıl kuş sesleri eşliğinde çarşaf gibi bir denize giriyor olmanızdır. Adrasan küçük bir tatil beldesi olduğu halde birbirinden farklı aktivitelere ev sahipliği yaptığını da unutmamak lazım. Bu aktivitelere yazımızda ayrıca ele alacağız.

Adrasan’ın sıcak bir iklime sahip olduğu için kış ayları haricinde istediğiniz vakit gelip tatil yapabilirsiniz. Eğer hangi ayda tatil yapacağınıza karar veremediyseniz size yardımcı olabiliriz.
Adrasan, Nisan ve Mayıs aylarında ne çok sıcak ne de çok soğuk bir havaya sahip oluyorken Haziran ayıyla beraber sıcak ve nem başlıyor. Temmuz ve Ağustos ayları turistlerin ve tatil severlerin akın ettiği aylardır. Eylül ve Ekim ayıyla beraber sıcak hava yerini yavaş yavaş serinliğe doğru bırakırken tatil sezonuna göre daha sessiz ve sakin oluyor.

Adrasan tatil planınız arasında bulunmuyor ve Antalya sınırları içerisindeyseniz günübirlik gelip gezebileceğiniz doğal güzelliğe sahip bir koydur.  Günübirlik ziyaretlerde tekne turuna katılacaksanız rezervasyon yaptırmayı unutmayın!

Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan’a yolunuz düştüğünde gezebileceğiniz yerleri siz tatil severler için yazacağız. Planınızı oluşturmanıza ve rotanızı çizmenize yardımcı olarak zamandan tasarruf edeceksiniz. Haydi gelin hep beraber Adrasan’ın en muhteşem noktalarına göz gezdirelim.

Adrasan Koyu

Adrasan Koyu

Adrasan denildiğinde ilk önce herkesin aklına gelen doğa harikası koya “Adrasan Koyu” denir. Ormanın içerisinde doğal bir koy olan Adrasan koyu, sakin ve sessizliğiyle bilinir. Kalabalığı sevmeyen, doğallığı sevenlerin adresi olan Adrasan koyunda vakit geçirmekten keyif alacaksınız. Çıralı ve Olympos’a yakınlığından dolayı konum olarak gezmenize avantaj sağlıyor.

Adrasan plajının uzunluğu yaklaşık 3 km’dir. Adrasan’ın denizi incecik kumlara ve sığ bir denize sahip olup ayrıca dalgasız bir deniz olmasıyla dikkat çekiyor. Eğer derin ve taşlık bir deniz isteyenler olursa da plajın kuzey tarafında tam sizin isteklerinize göre taşlı ve derin.

Adrasan koyunun en meşhur aktivitelerinden biri de Adrasan tekne turu. Gün boyu birçok koyu Bayram kaptanın eşsiz bilgisiyle gezerken, Antalya’nın keşfedilmemiş koylarında yüzme fırsatı bulacaksınız. Tekne turu aktivitelerimizi ve rotalarını ayrıca başka bir yazımızda ele alacağız.

Musa Dağı

Musa Dağı

Musa Dağı, Adrasan ve Olmypos’u birbirinden ayırmaktadır. Ormanı ve doğa yürüyüşü severlerin kesinlikle ziyaret etmesi gerek adreslerden birisidir. Antik kalıntılarla dolu olan Musa Dağı’na tırmanırken birbirinden farklı sevimli canlılarla karşılaşabilirsiniz. Dağ yürüyüşünde sıkça karşınıza çıkacak dilen ve çalılardan dolayı şort yerine rahat bir eşofman giymeniz faydanıza olacaktır. Zirveye kadar çıkacaksanız keskin kayalara tutunabilmek için yanınıza bir çift eldiven alabilirsiniz. Adrasan koyundan itibaren yürüyüşe başladığınızda ortalama 2.5 – 3 saatlik bir yolun ardında zirveye ulaşacaksınız. Zirveye çıktığınızda Adrasan’ın ayaklarınızın altında olmasının keyfini yaşarken bir yandan da Adrasan’ın asi rüzgarını hissedeceksiniz.

Musa Dağı’na tırmanırken yanınıza almanız gerekenleri Bayram Kaptan listeliyor:

 • Dağcı Ayakkabısı
 • Bir Çift Eldiven
 • Soğuk Su
 • Yedek Tişört
 • Yemek
 • Eşofman
 • Tayt
 • Çorap
 • Hırka

Adrasan Kalesi

Adrasan’ın tarihini simgeleyen Adrasan kalesinin bir diğer adı kız kalesidir. Limanın kuzeyinde bulunan Adrasan kalesi Selçuklular döneminde yapılmıştır. Kâtip çelebi seyahatname’sinde “Azrasan Kalesi” olarak bahsetmişken, Evliye Çelebi ise seyahatname’sinde “Adrasan Kalesi” kalesi olarak bahsetmiştir. Aynı zamanda bir söylentiye göre Adrasan’ın adı Azrasan’dan gelmiştir.

Adrasan kalesine çıkarken sizi keyifli bir doğa yürüyüşü bekliyor. Sahilden yürüyerek yaklaşık 60 dakikalık bir yürüyüşün ardından kaleye ulaşıyorsunuz. Denizi arkanıza alıp akarsuyu takip ederken karşınıza kalenin tabelası çıkacaktır. Tabeladan sonra normal tempolu bir yürüyüşle 40 dakikalık bir mesafeniz kalacaktır. Yolun birazı taşlık iken bir bölümünde ahşap merdivenler bulunuyor.

Adrasan kalesine ulaşmak bir hayli zor olsa da muhteşem bir manzarası ve tarihi değeri bulunuyor. Trekking yapmayı ve doğayla iç içe olmayı seviyorsanız bu rota tam size göre! Muhteşem bir Adrasan manzarasıyla birlikte Adrasan’ın tarihini hissedeceksiniz.

Adrasan kalesini ziyaret edecekseniz Bayram Kaptan yanınıza soğuk su, spor ayakkabısı ve sandviç almanızı tavsiye ediyor. Kaleye tırmanırken kırık ahşap merdivenlere basarken dikkat etmeniz gerektiğini de unutmayın!

Adrasan Deresi

Adrasan’ın doğusunda, Bey Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Adrasan Deresi, kaynağı Ulupınar’dır. Sahilden sonra bölgenin en turistlik alanı olan Adrasan Deresi, doğallığı ile muhteşem bir atmosfere sahip. Dere içerisinde levrek ve kefal türü balıkların olduğu biliniyor. Dereye üzerinde yapılmış olan işletmelerde kahvaltı ve yemek yiyebiliyorsunuz. Yemek yiyip, kahvenizi yudumlarken aynı zamanda ayaklarınızı da derenin buz gibi soğuk suyuna sokabiliyorsunuz. Yemeğinizi yerken dere üzerinde gezen ördekleri de beslemeyi unutmayın. :) Çınar ağaçları ile çevrili olan Adrasan deresi yaz aylarında bile her zaman serin ve esintili oluyor. Dereyi çok sevip burada konaklamak isteyenler içinde bölgede butik oteller bulunuyor.

Adrasan’ın Meşhur Yiyecekleri

Adrasan’a giderken yol üzerinde sağlı ve sollu birçok restoran ile karşılaşacaksınız. Yol kenarlarında bulunan restoranlar ızgara türleri, deniz ürünleri ve mezelerle sizi karşılayacaktır. Adrasan ve civarında yılın 365 günü taze deniz ürünlerini bulabilirsiniz.

Adrasan’ın yerli halkı bulunduğu için restoranların dışında bölgeye has, yerli üretim olan ürünleri tatmanızı tavsiye ederiz. Ürünler tamamen doğal olduğu için unutulmaz bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz.  Yerli halkından temin edebileceğiniz doğal ürünler:

 • Tulum Peyniri
 • Köy Tereyağı
 • Kokulu Portakal Balı
 • Vişneli Ekmek Kadayıfı
 • Nar Ekşisi
 • Turunç Reçeli
 • Nar Suyu
 • Keçi Boynuzu
 • Keçi Boynuzu Pekmezi
 • Doğal Kekik
 • Adaçayı
 • Üzüm Pekmezi
Akseki Koyu Amerikan Koyu Ceneviz Koyu Korsan Koyu
Akseki Koyu Amerikan Koyu Ceneviz Koyu Korsan Koyu

 

Kargıcak Koyu Liman Koyu Sazak Koyu Suluada
Kargıcak Koyu Liman Koyu Sazak Koyu Suluada Plajı

Adrasan Nerededir?

Antalya'nın Kumluca ilçesinde bulunan Adrasan bir mahalledir. Denize sıfır olan Adrasan şehir merkezine yaklaşık 93.1 km'dir. Kumluca'ya 29.1 km, Antalya hava limanına 107 km uzaklıktadır. Adrsana Antalya ve Muğla üzerinden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adrasan Olimpos Arası Kaç Kilometredir?

Adrasan ile Olimpos arası 25 kilometredir. Olimpos'tan Adrasanda şahsi arabanızla yaklaşık 40dakikada ulaşabilirsiniz. Ulaşım haritasını Google Maps üzerinden erişebileceğinizi unutmayın!

Adrasan'da neler yapılır?

Adrasan'da yapabileceğiniz aktiviteleri şunlar:

 • Adrasan sahilinde yüzmek
 • Adrasan tekne turu
 • Musa Dağı
 • Adrasan kalesi
 • Adrasan Deresi